Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Opolskiego Centrum Kultury

ZOBACZ NA MAPIE

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Opolskiego Centrum Kultury

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Opolskiego Centrum Kultury

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Opolskiego Centrum Kultury rozpoczyna się w 2013 roku, w którym to swoją działalność zawiesiła orkiestra dęta OSP w Opolu Lubelskim. Narodziła się wówczas idea utworzenia „młodzieżówki”. Inicjatorem jej powstania był dyrektor OCK Łukasz Król. 15 kwietnia 2013 odbyło się spotkanie organizacyjne z chętną do podjęcia nauki młodzieżą oraz kapelmistrzem nowego zespołu Stanisławem Szymaniakiem – muzykiem Filharmonii Lubelskiej oraz świdnickiej Helikopters Brass Orchestra.

Pierwsze próby:

Na pierwszej próbie pojawiło się 16 osób. Instrumenty pożyczono z Lublina oraz od opolskich strażaków i rozpoczęto żmudną pracę: od wydobycia dźwięków z instrumentów dętych poprzez naukę czytania nut, ćwiczenia oddechu, harmonii aż po ćwiczenia kroku marszowego.

Zimą 2013 roku MOD przyjęła pierwsze wyzwanie grając koncert kolęd oraz proste utwory estradowe dla opolskiej publiczności.

Kiedy po realizacji przez OCK projektu dotyczącego zakupu nowych instrumentów i pulpitów dla MOD, 8 kwietnia 2014 roku przyjechał transport 31 nowych, lśniących instrumentów radości nie było końca. Młodzież z nowym zapałem przystąpiła do prób. Dziś repertuar orkiestry stanowi pełen wachlarz standardów na orkiestrę dętą, w tym: utwory muzyki filmowej, patriotycznej, rozrywkowej, kościelnej, kompozytorów polskich i zagranicznych.

Ogromne zaangażowanie członków orkiestry i ich rodzin, determinacja i skuteczność w działaniu kapelmistrza zaowocowały nowymi projektami. Wyposażono dziewczęta (90% składu orkiestry) w jednolite stroje na sezon letni, zaczęto organizować wyjazdowe warsztaty wakacyjne do Nałęczowa i Solca n/Wisłą oraz wspólne koncerty z orkiestrą z Polichny – zdominowanej z kolei przez mężczyzn, a także uwrażliwiające wyjazdy do Filharmonii Lubelskiej.

Obecnie MOD liczy 25 członków. Gro z nich to dziewczęta w wieku 8-18 lat oraz dwóch chłopaków i trzy mamy.

Orkiestra udziela się w życiu kulturalnym całej gminy i poza jej granicami, aktywnie uczestniczy w konkursach, przeglądach, uświetnia uroczystości patriotyczne i kościelne, uroczystości okolicznościowe (śluby, pogrzeby). Współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami z terenu powiatu oraz województwa.

Najważniejsze wydarzenia:

Do ważniejszych wydarzeń, do których zaproszono MOD z Opola Lubelskiego zaliczyć możemy: koncert z okazji 100-lecia OSP w Pusznie Godowskim i 110-lecia OSP w Opolu Lubelskim, Dzień Papieski w Lublinie, 100-lecie ZSP w Solcu n/Wisłą oraz dekoracja uczniów klasy mundurowej tej szkoły, „Cecylianka” w Seminarium Metropolitarnym w Lublinie, otwarcie hali sportowej w ZS nr 1 w Opolu Lub., Marsz Różowej Wstążki  w Lublinie, festyn oo. Pallotynów w Lublinie, odpust parafialny w Piotrawinie, Piknik Patriotyczny w Adelinie, Powiatową Niedzielę Kulturalną w Łaziskach, Dzień Trzeźwości Festyn w Poniatowej, Spotkania Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Poniatowej, Gala Orkiestr Dętych w Motyczu, Przeglądy Orkiestr w Polichnie i Kraśniku. W sumie w okresie swojej działalności MOD zagrała ponad 70 koncertów.

Repertuar MOD to szeroki wachlarz utworów: kościelnych, patriotycznych, estradowych,  polskich i zagranicznych. W wykonaniu Orkiestry możemy usłyszeć utwory: I’m A Believer, Halleluja – z filmu SHREK, mieszankę filmowych klasyków: Czarne chmury, Pan Włodyjowski, Alternatywy 4 ), a także m.in.Czardasz,  Jamest Last, marsze Floriana, Bourgogne, Orkiestry Dęte, The Blues Factory, The best of Queen  i wieli innych.

Orkiestra Dęta, OCK