Zagrodowa Osada Agroturystyka

ZOBACZ NA MAPIE

Zagrodowa Osada Agroturystyka

Zagrodowa Osada Agroturystyka

Zagrodowa Osada Agroturystyka oferuje 17 miejsc noclegowych w sezonie zimowym, 25 w sezonie letnim oraz całodzienne wyżywienie w budynku dworku wzorowanym na styl dworu ziemiańskiego z początku ubiegłego wieku. Mamy do dyspozycji gości sześć pokoi, wszystkie z łazienkami. W sezonie letnim wynajmujemy również przylegający do pensjonatu drewniany domek kryty strzechą (z łazienką) oraz „Hotel za stajnią „ drewniana chata za brzozowym laskiem i stajniami (8 miejsc noclegowych bez łazienki – z miską i dzbanem wody, „sławojką” w lesie i dostępem do prysznica w innym budynku). 

Dawniej dwór ziemiański był schronieniem dla polskiej kultury i tradycji, dlatego we wnętrzach naszego dworku znajduje się wiele autentycznych, starych przedmiotów, do których żywimy szacunek a organizowane tu spotkania i warsztaty artystyczne kultywują dawne wartości. Do dyspozycji gości mamy przy kominku dużą rzeźbioną szafę pełną książek i małą salkę telewizyjną.  Nie mamy telewizorów w pokojach, oferujemy w zamian spokój, naturę i prostotę.

W kolejnym budynku warsztatowo-ekspozycyjnym, którym jest oryginalna stodoła z bali z 1926 roku, przeniesiona z miejscowości Kąty p. Frampolem znajduje się m. in. stała ekspozycja starych przedmiotów, używanych dawniej do produkcji
żywności i prac gospodarskich. Tutaj zapraszamy Państwa na wystawy (spotkanie z wielką Sztuką rozpoczęliśmy wystawą Pana Józefa Wilkonia w sierpniu 2011r.), przedstawienia teatralne i muzyczne oraz kameralne koncerty. Obok stodoły jest piaskownica dla maluchów i drewniana wiata, pod którą bawić się można  nawet podczas deszczu :).

WARSZTATY Ceramiczno – garncarskie

Prowadzimy tu m. in. warsztaty: ceramiczno – garncarskie, rzeźbiarskie i malarskie, tkackie, hafciarskie, plecionkarskie i plastyki obrzędowej.  Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem tradycyjnych technik i narzędzi. Prowadzone są przez naszych lubelskich twórców ludowych.  Nasi końscy terapeuci i inne zwierzęta gospodarskie mieszkają w przytulnym budynku, który jest odwzorowaniem chaty jednoizbowej z częścią inwentarską wg projektu z 1915 r. Mamy konie, kozy, króliki i dużo różnego domowego ptactwa, koty i psy.

Zagrodowa Osada jest także siedzibą Stowarzyszenia Rytm Natury. Celem stowarzyszenia jest między innymi: budowanie dobrych relacji międzypokoleniowych, kultywowanie tradycji ludowych, dawnych obrzędów religijnych i świeckich.  Członkowie Stowarzyszenia prezentują tu sztuki obrzędowe m. in.: Sztuka „O chlebku”, dzięki której można poznać proces pieczenia chleba i ludową legendę lubelską. Sztuka „Zielone świątki”, dzięki której można dowiedzieć się dlaczego „majono” obejścia w gospodarstwach. Jakie znaczenie wg wierzeń miał tatarak oraz różne zielone gałązki drzew, które zrywano, wtykano w okna i strzechy chałup. 

Zagrodowa Osada powstała z marzenia aby zamieszkać na wsi, z pragnienia posiadania zwierząt, z pasji do sztuki, szacunku do tradycji i starych przedmiotów.               

Organizujemy: pikniki edukacyjne, aktywności twórcze dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Przyjęcia okolicznościowe, firmowe i rodzinne dla grup liczących do 40 osób oraz imprezy  plenerowe z wyżywieniem dla grup do 250 osób.

NASZA RESTAURACJA

Pysznie! żywimy naszych gości pensjonatowych oraz wszystkich chętnych na zamówienie ( przynajmniej 1 dzień wcześniej prosimy dzwonić: 81 828 84 90 ;))!

     Restauracja Regionalna Zagrodowej Osady prowadzi prostą i zdrową kuchnię, opartą na tradycjach kulinarnych Lubelszczyzny. Przygotowuje się tu własne przetwory, konfitury i smakowite dodatki do potraw, wypieka własne pieczywo: chleb, regionalny buraczak i cebularz. Większość produktów wykorzystywanych w kuchni pochodzi z własnych upraw lub ze sprawdzonych źródeł. Ulubionymi potrawami są tu: pieczona kaczka z jabłkami w majeranku, ziemniakami i czerwoną kapustą, królik w sosie śmietanowym z buraczkami, śledź z cebulką, śmietaną z gryczanymi blinami. Pierogi regionalne z bobem, kaszą gryczaną, serem i miętą, z kaszą jaglaną i serem, pierogi ruskie oraz pierogi z mięsem. Podajemy oprócz tradycyjnego rosołu z domowym makaronem, dawne proste zupy wiejskie jak: barszcz zabielany z kiszonej kapusty, szczawiowa czy pyszny krupnik z pęczakiem. Menu zawsze oparte jest na produktach sezonowych. 

     W ofercie restauracji Zagrodowej Osady są imprezy w dworku dla grup do 40 osób (Komunie, Chrzciny, przyjęcia okazjonalne). WESELA do 150 osób (w sezonie letnim) oraz inne plenerowe animacje z wyżywieniem dla grup do 250 osób.

Zapraszamy do kontaktu.

Agroturystyka, hipoterapia, restauracja, wesele