Blog

„Auto Detailing – pasja i nowoczesny zawód”

1 grudnia 2020

„Auto Detailing – pasja i nowoczesny zawód” 

Na początek rozprawmy się z samym tajemniczo brzmiącym słowem „detailing”. Nazwa tego zawodu pochodzi od angielskiego słowa „detail” co przetłumaczyć należy po prostu jako „detal” lub „szczegół”. Auto detailer zajmuje się kompleksowym czyszczeniem, renowacją i konserwacją pojazdów ze szczególnym naciskiem na detale.  I to cała tajemnica.

Auto detailing nie jest tak młodym zawodem jak mogłoby się większości ludzi wydawać. Historia detailingu sięga końca XIX wieku i nierozerwalnie związana jest z pierwszymi seryjnie produkowanymi samochodami takich marek jak  Mercedes Benz czy Ford. Na liniach montażowych auta były sprzątane i woskowane. Do dnia dzisiejszego każde nowe auto zanim zostanie oddane nowemu nabywcy przechodzi przez ręce detailera w celu po produkcyjnego oczyszczenia, nawoskowania lub zaaplikowania innego zabezpieczenia na lakier i wnętrze.

Sama produkcja auto kosmetyków rozpoczęła się około 1900r. przez takie firmy jak „Simoniz” czy „Menzerna” a pierwsze woski były wynalezione już w 1800r. i stosowane były na ciągniętych przez konie lakierowanych karocach. Zaskakujące?

Auto detailing w obecnej formie przybył do Europy z USA i możemy podzielić go na dwie kategorie:  hobby lub profesja. Od kiedy istnieje motoryzacja użytkownicy samochodów dzielą się na dwie grupy: na tych którzy  dbają i tych co niekoniecznie się tym przejmują. Grupa użytkowników, którzy dbają dzieli się z kolei na ludzi,   którzy po prostu maja czyste auta i na „maniaków woskowania”. Ci maniacy to właśnie entuzjaści detailingu którzy chętnie sięgają po nowoczesne kosmetyki samochodowe i samodzielnie, z namaszczeniem wręcz pielęgnują swoje auta będące w codziennym użyciu, „klasyki”, „young timery” czy weekendowe „kabriolety”. Detailing jako hobby sprawia dużo przyjemności i daje mnóstwo samozadowolenia a zadbany samochód odwdzięcza się pięknym wyglądem i zapachem świeżości.

Auto detailing profesjonalny rządzi się tymi samymi prawami… zachęca do działania osiąganymi rezultatami i uśmiechem na twarzy zadowolonego właściciela samochodu, który właśnie opuszcza studio detailingowe. Efekty naszej pracy satysfakcjonują i nas i klientów. Widok odświeżonego, pięknie lśniącego lakieru, zapach czystego wnętrza, przyjemność dotykania miękkich skór z satynowym wykończeniem i obraz głębokich czerni tworzyw, które pierwszą młodość mają już dawno za sobą a drugą właśnie otrzymały… MAGIA!

Jako specjaliści w tej dziedzinie motoryzacji współpracujemy często z entuzjastami i autoryzowanymi dilerami wszystkich marek. Jesteśmy tam gdzie coś się dzieje, jesteśmy wtedy w pracy i lubimy tam być. Niech nie będzie tajemnicą również to, że jest to ciężka praca wymagająca poświęcenia wiele czasu i uwagi, przynosząca każdego dnia nowe wyzwania i wymagająca zaangażowania w naukę i dobre relacje z ludźmi.

Czym różni się auto detailing profesjonalny od przydomowego czyszczenia i woskowania? Studiem detailingowym.  Jest to miejsce specjalnie przygotowane do prowadzenia wyrafinowanych prac przy lakierach samochodowych – specjalnie dobrane oświetlenie o odpowiednich parametrach intensywności i temperatury barwowej światła pozwala w kontrolowanych warunkach oceniać uszkodzenia powłoki lakierniczej i postępy w ich korekcie. Park profesjonalnych maszyn czyszczących, urządzeń i kosmetyków  pozwala detailerom gwarantować najwyższy poziom wykonywania zleconych usług. Podczas pracy korzystamy również z produktów niedostępnych dla amatorów, produktów skierowanych tylko i wyłącznie dla autoryzowanych techników.  Są to (wymagające odpowiednich warunków aplikacji) powłoki ceramiczne, o których w ostatnich latach dużo się mówi.

Zróżnicowanie materiałów wykorzystywanych w motoryzacji, różnej twardości i grubości lakiery i ogromny wybór auto kosmetyków czyni ten zawód dość ciekawym w dzisiejszych czasach. Według niektórych źródeł jest to jeden z dziesięciu najbardziej obiecujących zawodów ostatnich lat. Ważnym aspektem stały się szkolenia i treningi branżowe. Zdobywanie nowej wiedzy i utrwalanie już posiadanej jest naszą codziennością.  Podnosimy nasze kwalifikacje przy każdej możliwej okazji. Uczymy się od siebie nawzajem utrzymując dobre relacje z innymi technikami. W ostatnim czasie zawód detailera staję popularny również wśród kobiet, które doskonale wpasowują się w świat kosmetyki samochodowej. Są wnikliwe i uparcie dążą do osiągnięcia celu co czyni je bardzo dobrymi technikami i profesjonalistami.

Auto detailing pomimo ponad stu letniej tradycji jest w Polsce dość młodym zawodem. Rozwija się jednak bardzo dynamicznie a polscy technicy uznawani są za jednych z najlepszych na świecie co osobiście bardzo mnie cieszy i zachęca do dalszego rozwijania umiejętności.

Jeśli jesteś entuzjastą motoryzacji, Interesują Cię tematy związane z samodzielnym woskowaniem, czyszczeniem i dbaniem o swoje auto a może zawód technika auto detailingu wydaje Ci się atrakcyjny i chciałbyś lub chciałabyś dowiedzieć się więcej na ten temat?

Wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Internet to dzisiaj skarbnica informacji.

Jeśli to za mało i chcesz więcej…

Trenerzy auto detailingu chętnie dzielą się swoją pasją i wiedzą. Organizowane są warsztaty dla entuzjastów i certyfikowane treningi dla przyszłych techników – również w języku angielskim co pozwala na podjęcie pracy w zawodzie na całym świecie.

Zapraszam do naszego motoryzacyjnego świata i niech moc będzie z wami.

Konrad Kutyna

Chcesz żeby Twój wpis pojawił się jako kolejny? Wyślij do nas treść, a my go opublikujemy na stronie i ustawimy reklamę Twojej Firmy!